niedziela, 6 listopada 2011

Ukłon w stronę blogowej BEATY w Gdyni !

Widok na ul 10 lutego w Gdyni


Słynny Skwer T. Kościuszki
 http://wyborcza.pl/1,75480,10582440,Dumne_sledzie.html
 Z przyjemnością przeczytałam ten artykuł pod koniec dzisiejszego dnia,  oczywiście w Necie.  Nagle zauważyłam ten śmieszny tytuł  -  " Dumne śledzie ", gdy zajrzałam do internetowej gazety, aby  pooglądać galerię piękności z tegorocznych wyborów Miss World . Piękność z Wenezueli wygrała w tej konkurencji - nie po raz pierwszy i może nie ostatni, zresztą, jeśli chodzi o ten kraj... , ale kiedyś udało się to naszej rodaczce.
Tegoroczna nasza kandydatka to tego tytułu ( niejaka Angelika OGRYZEK )  to jednak nie Aneta Kręglicka, najogólniej biorąc, i ... niestety nie weszła nawet do finału...
Ale artykuł o Gdyni bardzo sympatyczny, tak jak to MIASTO, które ja akurat  darzę sporym sentymentem, choćby z powodu miłych, a nawet BARDZO MIŁYCH wspomnień z młodości ... letnich wspomnień.

3 komentarze:

 1. "...przejrzysty jest układ ulic. Trudno się tu zgubić."

  Z tym się zgodzę, na ten przejrzysty układ ulic składa się jedno skrzyżowanie (Świętojańska , 10 Lutego i Skwer Kościuszki) stanowiące swoisty symbol Gdyni. Prawda powyższa ma swój wymiar historyczny. Otóż, kiedy w 1926 roku rozpoczęto proces przekształcania wioski rybackiej w miasto,projektanci brali pod uwagę fakt , że przez prawie 400 lat (do I-go rozbioru Polski w 1772 roku) Gdynia należała do kartuzów , a zatem , układ ulic w Gdyni powinien jednoznacznie nawiązywać do tradycyjnych rozwiązań urbanistycznych kartuskiej macierzy :).
  Tak trzymajcie Gdynianie.


  Kaszub z Kartuz

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesująca wiedza od zorientowanego w problematyce Gdyni - Kaszuba z Kartuz. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj, Kwoko! miód na me serce polałaś:)
  pierwszego komentarza oczywiście nie zauwazyłam wcale...

  OdpowiedzUsuń