poniedziałek, 18 lipca 2011

Ciekawostki z Ziemi Łódzkiej

Wiadomość przypadkiem znaleziona w GW ( wyd. lokalne ) w Internecie:
Zdjęcie z robót przygotowawczych - ogródkowa pijalnia piwa w skansenie
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"  W Zgierzu można podziwiać jedyny w Polsce i unikatowy w skali Europy - Park Kulturowy - Miasto Tkaczy. Składa się z czterech drewnianych domów tkackich ustawionych blisko siebie, wokół których można spacerować po XIX--wiecznym bruku oświetlonym ciepłym światłem latarni gazowych. Na terenie parku kulturowego są ścieżki rowerowe, ławeczki, ogródki piwne, punkty gastronomiczne, a w domach tkackich mieszczą się Dom Turysty z punktem informacji turystycznej, Muzeum Lalek, wystawy i Centrum Konserwacji Drewna. Autorom projektu parku kulturowego chodziło o to, żeby Miasto Tkaczy było dostępne dla każdego przez całą dobę w przeciwieństwie do łódzkiego skansenu przy Białej Fabryce, który jest wieczorami zamykany na kłódkę. "

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
A tymczasem w moim mieście  -  takich domów ( z przełomu XIX - XX w.) jest jeszcze wiele na różnych bocznych ulicach i na ogół w takim stanie, jak poniżej ( a nawet gorszym i jeszcze z mieszkańcami )
A oto " zabytkowy " ( do rozbiórki ) dom tkacki w Pabianicach - ul. Targowa ( w pobliżu starodawnego targowiska, zwanego RYNKIEM ).  W tym domku ( teraz ruina ) mieszkała u swych dziadków jedna z mych koleżanek w okresie okupacji ( zdjęcie z jej zbioru )

Podwórku  - za domem przy ul.Targowej 12 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz