środa, 29 czerwca 2011

" ŻYCIE jest średnie "- Maciej Zembaty - ( poniekąd się zgadzam )

Z dorobku Macieja Zembatego można odnaleźć na  Youtubie także fragmenty słowne oraz muzyczne z cyklicznego słuchowiska radiowego PR3 w latach 70-tych -
 pt. " Rodzina Poszepszyńskich".  Współtwórcą był zaprzyjaźniony - Jacek Janczarski,
słynny również z innych satyrycznych audycji Trójki ( dziś prawie wszystkie - włącznie z
"Rodziną P. "  - określa się mianem " kultowych " ). Oczywiście, tę wiedzę można sobie  "wyguglać " i dziś poczytałam z wielką ochotą  o Trójce i jej  " kultowych audycjach oraz postaciach ".
Utwór z tego wideoklipu , w bezbłędnym,specyficznym, wykonaniu Jana Kobuszewskiego, zawiera w swej treści  skrótowy życiorys  seniora Rodziny - Jacka Marii Poszepszyńskiego, a zarazem filozoficzny pogląd na  " los człowieka " - wzloty i upadki , czyli  przysłowiowe  -  " raz na wozie, raz pod wozem " ( od  "kawioru "
 do  " kaszanki " w tekście. Zarazem jest to także spojrzenie na życie z PUNKTU
WIDZENIA  starego człowieka ( w słuchowisku dziadek niejakiego Maurycego - J. Kobuszewski i sam Maciej Zembaty jako wnuk ). I to nie jest jednak postać z zabawnej,
łagodnej satyry z piosenki  - " Wesołe jest życie staruszka " ; kabaretowy dziadek  u Zembatego to jakby karykatura miłego, pogodnego staruszka z kabaretu " Starszych Panów " ( niezastąpiony Wiesław Michnikowski ) i jego zachwytu nad urokami starości.
I , wprawdzie, to także jest parodia urokliwej starości, ale taka lekka, delikatna, grzeczna ,  jak to na ogół u Dwóch Eleganckich Panów - Przybory i Wasowskiego.
Dziadek Poszepszyński to na pewno postać, jak to się mówi  - " z innej bajki " i aż tak bardzo nie zachwala  obecnego życia... , ale i nie złorzeczy na swój los, mimo wyliczanych wielu niedogodności. No, bo właśnie taki morał,  z przymrużeniem oka , zawarty jest w tym utworze  - monologu dziadka Jacka  Marii  P. : ŻYCIE jest ŚREDNIE ... i  " od życia nie można zbyt wiele wymagać, Panieee..."  ;)))
Przy okazji - proszę bardzo - oto ściągnięte zdjęcie budynku - siedziby PR3 w W -wie  ul.Myśliwiecka 3/5/7
A także foto Jana Kobuszewskiego - dziadka Poszepszyńskiego.
P. S.  " Jest jedna cecha, której bardzo zazdroszczę dziadkowi Jackowi: to niebywały cwaniak, a ja też chciałbym taki być - stwierdza Jan Kobuszewski, mrużąc znacząco oko."

1 komentarz:

  1. Dokladnie tak, zycie jest srednie:)) I dopoki sie czlowiek nie spodziewa wiecej niz zycie samo moze dac, to zycie potrafi byc wspaniale:))

    OdpowiedzUsuń