sobota, 19 maja 2012

Jeszcze o Polsce powiatowej i budownictwie ...

Bez dwóch zdań - oto WIZYTÓWKA mojego miasta, nasz zabytek nr 1, fotografowany z różnych stron, na wszelkich pocztówkach itp. Budowla z XVI w., nazywana dawniej Zamek , obecnie raczej (... i słusznie -  DWÓR )
( posesja nr 1 ul.Zamkowej i powód tak nazwanej głównej arterii wzdłuż podłużnie  zabudowanego miasta ) Ale nie o tej budowli miała być ta notka ( o historii mego miasta pisywałam już na mym starszym blogu, o czym może pamiętają czytelnicy tego miejsca i  adresu: kura-w-gorach.blog.pl - AUTOREKLAMA, przy okazji - a, co ! )
Zasadniczy powód posta ukazują 2 obrazki poniżej, które może znaleźć każdy pod hasłem DOM TKACZA w Google. I ta notka jest kontynuacją tematyki poprzednich postów i właśnie starej architektury drewnianej, która odchodzi w niebyt na skutek zaniedbania, ale czasami dostaje się na listę ZABYTKÓW i podlega  pewnej ochronie, też różnie to jednak bywa, jak widzę na przykładzie niektórych - niby zabytkowych -
miejsc w moim grodzie. Ten dom - poniżej, zyskał ów wyróżniający status i  opiekę władz miejskich. Poddany dużemu remontowi, miał pełnić zaszczytną rolę siedziby lokalnego muzeum historii włókiennictwa ( mniej więcej, bo nie pamiętam dokładnie nazwy ), zaś jego kustoszem został mój bliski sąsiad - świeżo upieczony mgr etnografii UŁ ( później... i już na zawsze nauczyciel historii, bo muzeum krótko istniało...)
Oba zdjęcia można znaleźć na  stronie intern. miasta -  budynek przy jednej z ulic odchodzących od ul.Zamkowej , a mianowicie przy ul.Św.Jana  ( popularnie : na Jana, a jeszcze nie tak dawno, czyli w PRL - ul.Nowotki )
Przez pewien czas, po upadku muzeum ( brak funduszy ...? ) prywatny właściciel
 urządził TU dosć oryginalny ( w wystroju wnętrza ) lokal gastronomiczny ( chyba - pt.  "Dwa Księżyce "  ?? - nie dam głowy, bo tylko raz tam poszłam z koleżanką na rekonesans ). Naprawdę nie wiem, czy nadal ten lokal funkcjonuje ?

Poniżej przytaczam cytat z oficjalnego źródła :

 "W niewielkim oddaleniu od centrum miasta znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków Pabianic. Jest to dom tkacza wzniesiony w I połowie XIX wieku. Próżno szukać podobnych obiektów w okolicy. Piętrowy, drewniany budynek o konstrukcji przysłupowej, prezentuje styl spotykany w dalekiej, niemieckiej Saksonii".

2 komentarze:

  1. Drewniane stare budowle robią na mnie większe wrażenie niż kamień i cegła.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam takie budynki; drewniane, pachnące minionymi czasami:)

    OdpowiedzUsuń