niedziela, 18 września 2011

nadal w Łodzi ...na rogu ul. Zachodniej i OgrodowejKolejne 3 zdjęcia to różne ujęcia pałacu I.Poznańskiego od strony wyjścia na dziedziniec i ogród, czyli na tyłach pałacu w obiektywie aparatu mej Przyjaciółki, która tam często bywa, korzystając z zaproszeń Muzeum Miasta Łodzi na różnego rodzaju imprezy.  Te zdjęcia, jak widać,  zrobione w jakiś pogodny letni dzień i przesłane do mnie na e'mail. Ten pałac jest naprawdę bardzo piękny, nazywany nawet łódzkim
Luwrem ( może trochę w tym pychy i przesady? ). Całe szczęście, że tak dobrze utrzymany i zadbany, bo kiedyś , czyli w PRL, miała tu siedzibę taka ważna placówka administracyjna, jak : Wojewódzka Rada Narodowa. Zawsze odbywały się tutaj duże imprezy dla dawnych vipów  - ( podobnie jest i TERAZ ! )
 Ale jednak obecnie jest to przede wszystkim siedziba Muzeum - dostępnego powszechnie w określonych dniach i godzinach - rzecz jasna.

To zdjęcie przedstawia zabytkową bramę główną do C.H. Manufaktura  - za pałacem od strony ul.Ogrodowej ( odnowioną, ale pochodzącą z XIX w. - jak cała fabryka, do której budynków prowadziła w przeszłości ). W czasach PRL były tu wielkie Zakłady Przem. Bawełn. im.J.Marchlewskiego, jeśli dokładnie pamiętam... Moja Przyjaciółka wie znacznie lepiej, ponieważ pracowała w innej , ale też znacznej fabryce włókienniczej, bo po fabrykancie Geyerze. Jako inżynier- włókiennik po skończeniu Politechniki Łódz. przepracowała 40 lat na kierowniczym stanowisku, kontynując tradycję rodzinną.
 


Jeszcze kilka ujęć  Manufaktury  z aparatu mej przyjaciółki

To zdjęcie - frontu pałacu by Night -  widnieje w Wikipedii, ale nie mogłam się oprzeć jego urokowi, a także
zainteresowanym polecam poniższy link... i miłego zwiedzania życzę...
http://www.ga.com.pl/palacpoznanskiego2.htm

1 komentarz:

  1. Kwoko--> Ja mam zdjecia przed tymi palacami:)) Cudnie tam jest!!!

    OdpowiedzUsuń