poniedziałek, 7 marca 2011

Karnawał - Ostatki - Maslenica

Zapusty w Rosji - XiX w. Tzw. Maslenica
Kiedy, czytając  sobie  o zapustach, ostatkach, przebierańcach, czyli różnych karnawałowych
zwyczajach i obyczajach, natrafiłam  w Wikipedii na  reprodukcję  obrazu pt. "Maslenica ",
doznałam coś w rodzaju -  d'eja' vu ( nie jestem pewna pisowni, czyli,  znaczy się deżawi ).
Sama nigdy na ziemiach rosyjskich nie byłam, nawet na tych najbliższych  - nad Niemnem
 czy tuż za Bugiem, a tym bardziej w czasach carów i bojarów... Zatem jakim prawem obraz nieznanego mi dotąd malarza rosyjskiego sprawił na mnie aż tak mocne wrażenie czegoś dobrze znanego ?
Postaram się to w miarę przystępnie wyjaśnić przy pomocy własnych słów, a także ściągniętych z Netu zdjęć tudzież innych obrazków.
Malarz, którego przy tej okazji z przyjemnością poznałam ( lubię malarstwo mniej więcej tego rodzaju ) to - Borys Michajłowicz Kustodijew ( po naszemu ), żyjący w Rosji na przełomie XIX i XX w. Natomiast  ten jego obraz  wykorzystany został w Wikipedii jako świetna ilustracja starego  ludowego rosyjskiego  obyczaju, zwanego  Maslenicą.
 Maslenica, Maslanica ( maslanitsa ) i objadanie się blinami z tej okazji, jak u nas pączkami , istnieje w okresie karnawału do tej pory  u naszych
wschodnich sąsiadów, a także i wśród emigrantów rosyjskich, rozsianych po świecie.
Natomiast dlaczego ten obraz tak mnie zaskoczył swoimi realiami ? Otóż - przecież nie tak dawno oglądałam w TV  film - " Cyrulik syberyjski " Nikity Michałkowa, w którym właśnie porywające są  w swej malowniczości sceny rodzajowe z życia Rosji XIX w. I ten obyczaj
Maslenicy w filmie Michałkowa jest bardzo wyraziście przedstawiony - kilka świetnych, humorystycznych scen z kapitalną postacią wielkoruskiego " gienierała ".
Wspomniany malarz - Borys Kustodijew -  jest autorem przynajmniej kilku obrazów o tej zapustnej tematyce ( trochę sobie jeszcze o nim poczytałam i pooglądałam, bo mnie zainteresował ).  I może  twórcy filmu  "Cyrulik... "  - reżyser - scenograf , też zainspirowani
zostali jego bardzo realistycznymi obrazami z tamtych lat w Rosji ?

Kadr z filmu - " Cyrulik syberyjski "  N.Michałkowa

A to inny obraz B.Kustodijewa , tez o Maslenicy
Proszę zobaczyć, jak podobne są do siebie -  kadr z filmu Michałkowa i obrazy Kustodijewa !
!

1 komentarz:

  1. Są podobne, zaiste. Bardzo lubię takie obrazy, z mnóstwem szczegółów i szególików. Na pewno są bardzo pomocne, gdy chce się odtworzyć tamtą rzeczywistość. A patrz, ile tam śniegu mają na tych obrazach!

    OdpowiedzUsuń